Приснопаметният отец Даниил Сисоев – един кратък, но ярък живот
За краткия си 35-годишен живот, свещеник Даниил Сисоев оставя ярка следа в Православната църква с живота, проповедите и литературните си произведения.
Роден е на 12 януари 1974 година в семейството на свещеник Алексей Сисоев и художничката Анна Амирова. По неговите собствени думи е наполовина руснак, наполовина татарин. Прадядо му по майчина линия е молла.
През 1991 година постъпва в Московската духовна семинария, където, напредвайки в богословското учение, се изпълва с увереност, че единствено Православната вяра съдържа спасителната истина. Там блясва със способностите си и с непримиримостта си и към най-малките отклонения по отношение на каноните на Православната църква, които изучава, спори с колеги и преподаватели. Непримиримостта си към всичко, което е в разрез с истината на Православието, носи през целия си живот и тя става причина за ранната му смърт.
През 1995 година постъпва в Московската духовна академия, жени се за Юлия Брикина, дъщеря на бизнесмен, и е ръкоположен в чин дякон. Служението му като дякон преминава в храма на Българското подворие “Успение Богородично” в Москва. Там отново влиза в противоречие с тогавашния настоятел на храма архимандрит Борис Добрев.
През 2002 година завършва Московската духовна академия със степен кандидат на богословските науки с дисертация на тема “Антропология на Адвентистите на седмия ден и Общество стражева кула и техния анализ”.
През януари 2001 година е ръкоположен в свещенически сан от патриарх Алексей II и е назначен за клирик в храм “Св. св. Петър и Павел” в московския район Ясеново. През 2006 година по негова инициатива е издигнат временен дървен храм в чест на св. апостол Тома, на който отец Даниил Сисоев става предстоятел. Там той започва да развива мисионерско движение, целта на което е да обучи “улични мисионери”, чиято задача е да мисионерстват на улицата сред хората, като ги привличат към православно вероучение. Организира и участва в множество мисионерски пътувания в Русия, Татарстан, Киргизия, (Северна) Македония.
Всеки четвъртък от 1997 година провежда вечерни Библейски беседи, като чете и тълкува текстове от Стария и Новия Завет.
Той е един от главните участници в два публични диспута с мюсюлмани на теми: “Библията или Коранът се явява откровението на Бога?” и “Представата ни за Бога” и на три диспута със старообрядци. По негова инициатива и с неговото благословение е нарисувана иконата “Събор на светиите, обърнали се от исляма в Православието”, на която са изписани образите на 16 светии, сред които св. Або Тбилиски, св. Ахмед Калфа и др.
Преподава в различни православни училища в Москва. Пише множество богословски книги, статии, изнася стотици беседи. Сред най-известните му книги са “Летопис на началото”, “Кой е като Бог?”, “Защо още не си кръстен?”, “Ще се спасят ли некръстените?” и др. Книгите му, посветени на полемика с неправославни учения, са “Брак с мюсюлманин”, “Антропология на Адвентистите от седмия ден и свидетели на Йехова”, “Разходка на протестанта в православния храм” и др.
Противник е на национализма и привърженик на “уранополитизма”, според който главното роднинство е не по кръв, или принадлежност към дадена страна, а към Христос. Не приема национализма като чувство за превъзходство на една нация над друга, а само като уникална част от цялото на Православието.
Заради мисионерската му дейност сред мюсюлмани и острите критики към тази религия получава смъртни заплахи и е критикуван дори от своите. Но това не го спира. Отец Даниил Сисоев иска всяка човешка душа да бъде огряна от светлината на Истината – Христос.
На 19 декември 2009 година, около 22:30 часа в храм “Св. Тома” се втурва млад мъж с кавказки черти на лицето и медицинска маска. Той крещи: “Къде е Сисоев”, вижда свещеника до иконостаса и стреля в него, улучвайки от упор главата му. Ранен е и диригента на хора, който се намира по това време в храма. На следващия ден, 20 декември, отец Даниил Сисоев умира в болницата.
По акцента се разбира, че убиецът не е руснак. Няколко месеца след това при престрелка с полицията е убит киркизкия гражданин Бексултан Карибеков, чийто пистолет се оказва същият, с който е прострелян отец Даниил Сисоев. Отговорност за убийството на свещеника поема ислямската организация “Информационно-аналитичен отдел на щаба на Въоръжените сили на вилаета на Ингушетия, имарат Кавказ”. В изявлението на организацията се казва, че свещеникът е убит от неин активист заради подигравките му с исляма.
На погребението на отец Даниил Сисоев присъстват 237 свещеника и хиляди миряни. Патриарх Кирил казва след опелото: “Отец Даниил направи много за утвърждаване на Божията правда. Но, навярно, най-силната проповед, която той е произнесъл – това е тази, на която сме свидетели ние днес. Ако убиват човек заради Божията правда, това означава, че тази правда поразява и притежава огромна сила над тези, които не я приемат”.