Протойерей Олег Стеняев – изповедник, мисионер и проповедник

отец Олег в едно от най-известните предавания, в които участва – “Екзегет”

Протойерей Олег Стеняев е един от малкото изключително ерудирани и блестящи проповедници на Православието в наше време. Неговите брилянтни проповеди, лекции, беседи, мисионерско служение са докоснали сърцата на хиляди хора и много от тях намерили истинската вяра в Бога след дълго лутане из тъмните дебри на сектантството и иноверието.

     
Отец Олег е роден през 1961 г. в гр. Орехово-Зуево, Московска област. Баба му Матрина, истинска християнка и изповедница ражда 11 деца и, невероятно, но нито едно от тях не става пионер, комсомолец или член на КПСС! Не връзва червена връзка и внукът й Олег. Най-обидната и мерзка дума за баба Матрина била „комунист“. В тези тежки за вярващите хора години всичките й деца се венчават и кръщават децата си. Цялото семейство живее заедно в една къща, без телевизор, но с Библията. Още в детската градина учителките със сила изтръгват нагръдното  кръстче на Олег, а в училище малкият християнин е подложен на тормоз заради вярата си. Правят внезапна проверка в дома му и виждайки Библия на масата, се развикват заплашително: „Какви книги чете това дете?!“ .  Баба му хваща метлата и буквално „измита“ от къщата си безумстващите комунисти-атеисти. Но подрастващият Олег изтърпява гоненията и тормоза, вярата му и любовта към Бога укрепват. По време на всенощно бдение, четиринадесетгодишното момче се възторгва от песнопението „Благослови душе моя Господа“ и си казва: „Колко е красиво, дори когато няма вече да ме има, то ще продължава.“ Бил потресен от незначителността на своето съществуване и удивителната хармония в света.

     Завършва семинария и богословска академия. Ръкоположен е за дякон. Намира своето момиче, с което смята да се венчае. Оказва се обаче, че тя и родителите й са униати и му поставят условие да премине към тяхната „вяра“, ако държи да се ожени. Покрусеният Стеняев отказва и завинаги се разделя с избраницата си, но този факт от биографията му  обяснява усърдието, с което по-късно се специализира в мисионерство сред еретици, сектанти и иноверци. Талантът му на мисионер се проявява още в семинарията, когато успява да приведе в Православната вяра приятел баптист (сега православен свещеник) и цялото му семейство.  

      Основен принцип в мисионерството според о. Олег Стеняев е „Православието не се доказва, а се показва“, доброто, с простота и любов отношение към заблудените хора. Агресивното мисионерство е дяволска безчовечност. Ако човек познава Бога, но няма любов, то за какво му е това познание? В този смисъл, о. Олег говори и за дух на сектантство вътре в самото Православие, разпръскван от хора, които говорят за любов, но постъпват съвършено по друг начин.

       90-те години по време на войната мисионерства в Чечня, минава хиляди километри в опасната зона, проповядвайки Христа, включително сред мюсюлмани. След като раздава храна и дрехи на граждани в Грозни, попада в ръцете на терористи. Един от тях го разпознава и решават да го пуснат. Мисионерства и в Индия. Преживява многобройни изпитания като мисионер.       Понастоящем протойерей Олег Стеняев служи в храм Рождество на св. Иоан Предтеча в Москва, като целибатен свещеник. Независимо от тежкия диабет, от който боледува, той развива изключително активна проповедническа дейност. Автор е на редица православни програми на радио „Радонеж“, председател е на вестник „Мисионерски обзор“, оглавява „Център за рехабилитация на жертвите на нетрадиционни религии“, благодарение на който са забранени и прогонени десетки опасни тоталитарни секти, привежда в православието повече от 3 000 души. Води цикъл лекции по телевизия „Спас“ и портал „Екзегет.ру“. Автор е и на много книги, освещаващи тайните на Свещеното Писание. Огромният му принос на проповедник е неоценим.

You don't have permission to register
X